Blog

:nth-child(n) ve :nth-last-child(n) Nasıl Kullanılır?

Daha önceki yazımızda ve ‘dan bahsetmiştik ve bu CSS seçicilerinin genellikle tablolarda ve listelerde kullanıldığını söylemiştik. Öncelikle ve ‘ın nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan nasıl kullanıldıklarını öğrenmenizde fayda var, zira bu konu devam niteliğinde. First ve last child’ın nasıl kullanıldığını öğrendiğinize göre ve ile CSS öğrenmeye devam edebiliriz. Bu seçiciler sadece ilk ve son olarak değil, baştan ve sondan başlayarak parantez içerisine yazılan değeri seçer. Yani dediğinizde baştan 2. eleman seçilirken, dediğimizde sonran 2. eleman seçilir. Bir liste örneği ile açıklamak gerekirse; Bu yapıya sahip listenin önizlemesi şu şekilde olur: HT... »

Tarayıcı Kaydırma Çubuğu ::-webkit-scrollbar Nasıl Düzenlenir?

Bu rehberde tarayıcıların sağında bulunan tarayıcı kaydırma çubuğunun (scrollbar) nasıl düzenleneceği öğreniyor olacaksınız. Birkaç satır sitil kodu eklemek yerine, örnek ile birlikte işlem mantığı anlatmanın daha iyi olacağını düşündük. Bu nedenle konu ile ilgili detaylı bir içerik oluşturduk, böylelikle istediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz. Webkit ile çalışarak sitenizin UI tasarımına uygun bir kaydırma çubuğu yapmanız oldukça iyi olacaktır. CSS ile yapacağımız düzenlemelerden önce kaydırma çubuğunda hangi seçicilerin bulunduğunu ve ne işe yaradıklarını bilmemiz gerekiyor. CSS kaydırma çubuğu seçicileri; Kaydırma tamamı tamamı. kaydırma çubuğunun altında ve üstünde bulunan yukarı... »

WordPress Shortcode’u Yorum Alanında Çalıştırma

Eğer içeriklerinizde kendi yazdığınız ya da bulduğunuz bir Shortcode kullanıyorsanız bu Shortcode büyük ihtimal ile WordPress‘in yorum alanında çalışmayacaktır. Bunun nedeni ise Shortcode’ların içerik odaklı olarak tasarlanmış olması ve yorum alanı için devre dışı bırakılmış olmasıdır. Sadece sonradan eklenen Shortcode’lar için değil yüklediğiniz eklentiler ile gelen veya kullandığınız temada bulunan çeşitli Shortcode’larda genellikle (içerisinde bir yorum alanı kodu yok ise) yorum alanında çalışmayacaktır. Shortcode’ları yorum alanınında çalıştırmak için ise bir filtre atamanız yeterli olacaktır. Aşağıda yazılı olan php kodlarını temanızın dosyasında uygun bir ... »

:first-child ve :last-child Nasıl Kullanılır?

Özellikle tablolar ve listeler üzerinde çalışan yada çalışmayı düşünenler için oldukça büyük bir öneme sahip olan child (çocuk) seçicilerinin ilk ikisini bu konuda anlatıyoruz. Diğer seçiciler ve ‘ göre biraz daha üst seviyede yer aldığı için öncelikle bu seçicilerin ne işe yaradığını iyi bir şekilde anlaşıldığından emin olmalısınız. Child seçicileri isminden de az çok anlaşılacağı gibi birden fazla birbirinin aynısı olan alt bileşenler içerisinde seçili işlem yapmayı sağlıyor. Yani eğer bir bileşene class yada ıd verilmemiş/verilememiş ise ve bu bileşen sıralı ise HTML yerine CSS ile seçmemiz gerekecek demektir. Örnek vermek gerekir ise şu yapıya vereceğimiz CSS komutları tüm bileşenl... »

:active Nasıl Kullanılır?

Bu konumuzda CSS’de bulunan bir çok seçici arasında belkide en çok kullanılan seçicilerden biri olan :active seçicisinin ne işe yaradığını ve kullanım çeşitlerini anlatıyor olacağız. Her ne kadar :hover seçicisi kadar kullanılmasa da seçicisinin de CSS’de oldukça önemli bir görevi var. Mouse ile bir alanın üzerine geldiğimizde alanın veya işaret ettiğimiz farklı bir alanın stilini değiştirmek için nasıl :hover seçicisini kullanıyorsak, :active seçicisi ile de bu stil değişimini tıklandığında aktif olacak hale getirebiliriz. Yani bir div, id veya benzeri bir alanı :active seçicisi ile seçtiğimizde CSS’de tanımladığımız stil komutları seçili alana tıklandığında aktif olacak v... »