CSS’de text-indent kodu ile Paragraf Başı Yapmak

Bu yazımızda paragraflarda ilk satırın soldan bizim belirlediğimiz kadar uzak başlamasını, yani paragraf başı yapmamızı sağlayan text-indent kodundan bahsedeceğiz.

HTML’de paragraflar <p> kodu ile belirlenir. WordPress kullanıyorsanız yazılarınızdaki paragraflarınız daima <p> ve </p> kodları arasında yer alır. Fakat ilk satır sola yapışıktır. Eğer paragraflarınıza satır başı eklemek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

p
{
text-indent:35px;
}

Yukarıdaki kodda paragraflarımızın ilk satırının soldan 35px sonra başlamasını sağlamış oldu. Ön izlemesini Türkçe bir lorem ipsum örneği ile görelim.

Biber türemiş sıfat dergi koştum orta camisi öyle ki koyun adresini kapının kulu. Filmini mi koştum sıla türemiş sıfat bilgiyasayarı. Sarmal açılmadan dolayı de adresini gitti adanaya. Layıkıyla telefonu dışarı çıktılar telefonu ve sokaklarda şafak bahar ötekinden dolayı koştum türemiş sıfat masanın yazın sevindi.

Yukarıdaki paragrafta gördüğünüz gibi ilk satırın soldan 35 piksel sonra başlamasını sağlayarak satır başı yapmış oldu.

Eğer bu kodu sitenizdeki tüm paragraflare uygulamak istiyorsanız yazının başında verdiğimiz kodu sitenizin CSS’sine ekleyin. Sadece belli bir paragrafta satır başı olmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<p style="text-indent:35px;">

Paragrafınız buraya gelecek.

</p>

Bu koda sadece px değil; pt, cm, em ve etc cinsinden de değerler atayabildiğiniz gibi yüzde % de kullanabilirsiniz. Javascript sözdizimindeki karşılığı ise object.style.textIndent=”35px”‘dir.

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>