Wordpress Otomatik Taslak

WordPress Revizyon Sistemi

WordPress revizyon sistemini kısaca açıklamak gerekirse   WordPress 2.6 sürümü ilen gelen bu özellik ile yazdığınız her yazıyı kaydet dedikten sonra bu sistem otomatik olarak bir kopyasını da taslak olarak kaydederek sizi beklenmeyen durumlara karşı korur. Bir yazı yazıyorsunuz birden elektrikler kesildi ve tüm emeğiniz boşa gitti. İşte bu noktada bizlere WordPress’in revizyon sistemi devreye giriyor ve yazıyı yazarken belli aralıklarla kaydettiğimiz için en son kaydedilen yerden yazıyı kurtarma şansı elde ediyorsunuz. Ya da internet bağlantınız koptu, sunucu ile bağlantı kesildi vb. gibi durumlarla da aynı sorunları yaşamanız muhtemel.

Fakat ne yazık ki WordPress varsayılan olarak bu taslakların sayısında herhangi bir sınırlama getirmez ve haliyle veritabanında çok fazla yer kaplar. Bu şu anlama geliyor, birkaç sayfa uzunluğunda bir yazı yazıyoruz ve bu yazının veritabanına tekrar kez kaydededildiğini düşünürsek veritabanında ne kadar yer kaplar artık siz hesap edin.

Bu sorunu gidermek için wp-config.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek daha mantıklı bir değer girerek revizyonların sayısını azaltabiliriz:

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

Eğer ki revizyon sistemini tamamen kapatmak isterseniz de aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olacaktır:

 define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

WordPress’de yazı ve sayfalar her altmış saniyede otomatik olarak kaydedilir. Bu aralıkları da aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına ekleyerek düzenleyebilirsiniz.

 define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 160 ); // Saniyeler