İngilizce Kurulan WordPress’i Türkçe Yapmak

Sitenize ingilizce kurduğunuz wordpress’i Türkçe yapmak için baştan yüklemenize gerek yok. İlk öncelikle FileZilla veya SmartFTP benzeri bir programla hosting’inize erişin. WordPress’i kurduğunuz yerdeki wp-config.php’yi masaüstünüze atın. Notepad++ veya benzeri bir program ile açıp aşağıdaki kodu arayın.

define ('WPLANG', '');

Kod hemen hemen yukarıdaki ile aynı olur. Eğer yukarıdaki kod bulunmazsa WPLANG diye aratırsanız ilgili satıra ulaşırsınız.

Yukarıda verdiğimiz kodu bulduktan sonra aşağıdaki ile değiştirin.

define ('WPLANG', 'tr_TR');

Ardından dosyayı kaydedip, tekrar sunucunuza yükleyin. Eğer dosyayı sunucunuza yüklediğinizde Kritik Dosya Aktarım hatası alıyorsanız, wp-config.php’nin üzerine gelip sağ tıklayın ve Dosya İzinlerine gelin. Sahip İzinleri bölümünden Yaz kutusunu işaretleyin ya da direk altındaki form’a 644 yazın ve kaydedin. Dosyanızı sunucunuza yükledikten sonra dosya iznini tekrardan 444’e getirmeniz sitenizi hacklenme gibi olaylardan büyük ölçüde korur.

Dosyanızı sunucunuza gönderdikten sonra WordPress Admin Panelinde türkçe veriyonuna otomatik olarak güncelleyin. Verileriniz hiçbir şekilde kaybolmaz. Artık wordpress’iniz Türkçe olmuştur.

7
Bir yorum yap yada bir soru sor.

avatar
5 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok beğenilen yorum dizilişi
En iyi yorum dizilişi
6 Yorum yazarları
umutMurat DinçTimur DemirİsmailFurkan YURDAKUL Son yorum yazarları
  Yorumlara Abone Ol  
Önce Yeniler Önce Eskiler Önce Beğenilenler
Bildir
husamettin
husamettin

saol

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL

basit bir anlatım olmuş teşekkürler

İsmail
İsmail

Baştan silip tekrar yüklemek yerine böyle türkçe’ye çevirmek daha iyi.

Timur Demir
Timur Demir

Gerçekten yeni wordpress kullanıcılarının anlayabileceği türden bir anlatım. Keşke her bilmediğimizi bu kadar kolay anlayabilsek.

umut
umut

Gayet net ve herkesin anlayabileceği türden açıklayıcı bir yazı olmuş. WordPress i artık sil yükle derdinden kurtulacaz sanırım. Teşekkürler.