PHP ile Kodları Başka Dosyadan Çekmek

PHP kullananların ve kullanmayanların da merak ettiği bir sorudur. PHP ile kodları veya yazıları başka dosyadan nasıl çekebiliriz? 

Kısaca bir örnek ile anlatmak gerekirse, index.php dosyasında codex.php’nin içindeki kodları göstermek istersek yapmamız gerekenler şunlar:

İlk önce elimize bir php dosyası alıyoruz. Biz index.php olarak aldık.

<?php
include("codex.php");
?>

index.php dosyamızın içine yerleştirdiğimiz bu kodda codex.php dosyası içindeki kodları çekmesini istedik. codex.php dosyamızın içine birşeyler yazalım.

Mükemmel bir kod arşivi: codex.dincmedya.com.tr

codex.php dosyamızda böyle olsun. index.php dosyamızı görüntülediğimizde ekran aynen “Mükemmel bir kod arşivi: codex.dincmedya.com.tr” yazdıracak.

Peki biz bu özelliği ne zaman, niçin ve nerede kullanacağız? Ben bu özelliği genellikle HTML temalarda sayfadaki bir bölümü tek bir dosyayı düzenleyerek tüm sayfalarda ek bir düzenleme yapmadan değiştirmek için kullanıyorum. Ama daha ileri düzey kullanım alanları da var. PHP’nin olmazsa olmazlarındandır. Mutlaka işiniz düşer.

2 Yorum

  1. Cevap yaz

    Güzel bir anlatım olmuş eline sağlık ayrıca aşağıdaki alternatifleride vardır :);

  2. Cevap yaz

    Yararlı bilgi

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>