WordPress Menü Özelliği Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda kısaca WordPress‘in menü özelliğinden bahsedeceğim, dün bana bir arkadaşım iletişime geçerek menü özelliğini sordu bende kendisine anlattım, internette bu konu ile ilgili pek bir yazı olmamasından dolayı bende bu yazıyı yazma gereği duydum.

Öncelikle bilmeniz gereken WordPress te olan bu özelliğin temada da olması gerekiyor, eğer temanız bu özelliği desteklemiyor ise kullanamazsınız, öğrenmenin en kolay yolu yine temayı aktif ettikten sonra Görünüm > Menüler kısmına girerek en alttaki Menü ayarları bölümünden tema üzerinde menü özelliğini destekleyen bir bölge olup olmadığına bakmaktır. Eğer bu bölümde Menü özelliğini destekleyen bir yer var ise özel bir menü oluşturabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken bir özel menü oluşturmak, bunun için “ya da yeni bir menü oluşturun.” bölümündeki yeni bir menü oluşturun yazısına tıklayın, daha sonra karşınıza 

Şimdi yapmanız gereken 2 şey kaldı birincisi menüyü doldurmak diğeri ise menünün nerede görüneceğini seçmek, ilk olarak menüyü doldurmayı sonrada nerede görüneceğini anlatacağım, yapmanız gereken sol kısımda bulunan “Sayfalar, Bağlantılar ve Kategoriler” den herhangi birini genişletip menüye eklemek istediğiniz bağlantının önüne tik işareti koymanız, ”  WordPress” gibi, daha sonra ise Menüye ekle demeniz, bunun hemen ardından bulunduğunuz menüye istediğiniz bağlantı eklenmiş olacak, menüleri tutup sürükleyerek yerlerini ve sıralarını değiştirmeniz mümkün alt menü oluşturmak istiyor iseniz ana menünün hemen altına bir satır içerlek olacak şekilde yapıştırmanız gerekiyor, bu şekilde yaptığınızda istediğiniz gibi menüler oluşturabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu menünün tam olarak nerede görüneceğine, yazının başında belirttiğim gibi eğer temanız menü destekliyor ise Menü ayarları bölümünde yerler olacaktır, eklemek istediğinizin başına yine tik işareti koymanız gerekiyor, “ ” gibi, aynı menüyü birden fazla yerde kullanmanız mümkün bunun için ise istediğiniz tüm yerleri seçebilirsiniz, seçme işlemi bittikten sonra ise Menüyü kaydet demeniz yeterli olacaktır.

İşte bu kadar basite, artık siste kolayca menü oluşturabilirsiniz ve yönetebilirsiniz, daha detaylı bilgiye ulaşmak için ise bir sonraki yazımı okumanızı tavsiye ederim bir sonraki yazımda “WordPress Menü Özelleştirmeleri” ile ilgili olacak.

6 Yorum

 1. Cevap yaz

  WordPress’i ilk denediğimde menü oluşturamamıştım karışıktı ve başlangıç olduğu için zorlanmıştım. Güzel anlatım olmuş yeni başlayanlar için çok yarayacak.

 2. Cevap yaz

  WordPress’e yeni başlıyan kişiler bu konularda zorlanabiliyorlar ve onların işine yarıyacağını düşünüyorum teşekkürler :)

 3. Cevap yaz

  wordpress bu eklentilerle gayet zengin bi platform oldu teşekkürler..

 4. Cevap yaz

  Kullandığım tema wordpress menü özelliğini kullanıyor.Özelliği kullanmayı öğrenmem birkaç günümü almıştı.Bir çok kişinin yapamadığı bir konu.Anlattığınız çok iyi olmuş.Teşekkürler.

 5. Cevap yaz

  Bilmeyenler için güzel bir makale olmuş.Teşekkürler.

 6. Cevap yaz

  bilmeyenler için güzel yazı olmuş

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>