WordPress Yazı içi Sayfalandırma Yapma (Eklentisiz)

Bu günden itibaren bir çok konumda sayfalandırma yapmayı planlıyorum. Çok uzun bir yazı yazdığımda yada bir çok görseli olduğu bir konuda sayfa çok uzuyor bunu kısaltmak amacıyla yazıları sayfalara bölmeye karar verdim karşıma bir problem çıktı ve bu yazıyla bu problemi yaşayan diğer arkadaşlara yardım etmeyi amaçlıyorum.

Kısaca açıklamak gerekirse yazılara sayfalara bölme işlemi nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır bunları size açıklayacağım. WordPress bize yazıyı sayfalara bölmemiş için gerekli altyapıyı sunmuş bulunuyor yazılarımıza aşağıda belirteceğim kodları koyduğumuzda sayfa bölünmüş oluyor ve kaç kez kullanırsak o kadar çok sayfamız oluyor bunun bir sınırı yok. Sayfalandırma imkanını bize her ne kadar WordPress sunmuş olsa da biz her zaman WordPress in temasını kullanmıyoruz, kullandığımız temada küçük bir kod eksik bizi bu eklenti den mahrum bırakabiliyor üzülmeyin bunun da çözümü bu yazıda mevcut birazdan onuda anlatacağım.

Sayfaları neden bölüyoruz sorusuna gelecek olursak kişiden kişiye değişecek bir çok cevap verilebilir. mesela ben bir konu anlatımı yaptığımda 1. sayfa Hakkında 2.sayfa kurulum 3.sayfa ekran görüntüleri…vs şeklinde bölümlere ayırıyorum hem isteyen istediği yerden okuyor hemde konu çok karışık olmuyor. yada uzun bir makale yazan birsi gelen okurlarının göründe yazının çok görünüp okunmamasını sağlamak için sayfalara bölebilir. yada bir fotoğraf galeri olarak kullanabilir her sayfaya bir fotoğraf ekleyebilir. Bu yazımı da örnek olması için bu şekilde yapacağım.

1. Bölüm (kullanım)

<!--nextpage-->

Özelliği kullanmak istiyorsanız yukarıda verdiğim kodları yazı editörünüzün “Metin” bölümüne geçtikten sonra yazınızın bölünmesini istediğiniz yere eklemeniz ve yayınlamanız yeterli olacaktır. Yayınladınız ancak bir sebepten dolayı ilk sayfa görünüyor 2 ve diğer sayfalar gözükmüyor bu durumda temanız da bu özelliği kullanmanızı sağlayan kodlar bulunmuyor demektir bunun çözümü de 3. sayfada mevcut 3. sayfa da bu özeliğin olmadığı WordPress temalarına özelliği entegre etmeyi anlatacağım.

2. Bölüm (enteğre)

Öncelikle temanızın yazı single.php yada isterseniz sayfa page.php şablonu olabilir açıyorsunuz ve aşağıdaki kodu arıyorsunuz bulduktan sonra,

<?php the_content(''); ?>

aşağıdaki kodları hemen altına ekliyorsunuz ve kaydediyorsunuz iştem bu kadar basit artık rahat rahat kullanabilirsiniz.

<?php wp_link_pages(array('before' => '<p><strong>Sayfa:</strong> ', 'after' => '</p>', 'link_before' => '<strong>', 'link_after' => '</strong>')); ?>

Ve Son olarak 2.sayfada bahsettiğim gibi aşağıdaki kodları yazı editörünüzün “Metin” bölümüne geçtikten sonra yazınızın bölünmesini istediğiniz yere eklemeniz.

<--nextpage-->

3. Bölüm (düzenleme)

Yazının son sayfasında bulunuyorsunuz yani siz daha iyi bir görünüm elde etmek istiyorsunuz o halde yapmanız gereken az önce eklediğiniz kodları kaldırarak yerine daha güzel bir görünüm sunan şu kodları eklemeniz olacak.

<div style="border-left:1px solid #ddd;border-right:1px solid #ddd;border-bottom:1px solid #ddd;border-top:2px solid #ddd;background-color: #fff;margin-bottom:10px;padding:10px;font-size:15px;font-weight:bold;font-family: arial, sans serif;">
<?php wp_link_pages(array('before' => '<p><strong>Yazı Sayfaları:</strong> ', 'after' => '</p>','next_or_number' => 'number')); ?>
</div>

işte bu kadar güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

3 Yorum

  1. Cevap yaz

    Bu ad benim yararıma oldu eklentisiz ellerinize sağlık eklentisiz için devamını bekliyoruz.

  2. Cevap yaz

    Bunu çok merak ediyordum nasıl olduğunu, nasıl yapıldığını. Sayenizde öğrendim teşekkürler :) Bir dahaki temalarımda kullanıcam büyük ihtimal.

  3. Cevap yaz

    Sitelerde galeri için, sıralamalı şeyler için kullanabilir çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık Murat abi. Önceden yapmıştım şimdi tekrardan yapayım. Resim paylaşırken iyi oluyor. Üstelik ziyaretçi sitede daha uzun zaman geçiriyor. Bu bir avantaj oluyor.

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>