Seçilen Yazının Arkaplan Rengini Değiştirme

S

Dün Facebook’ta bir arkadaş diğer arkadaşa seçtiğimiz yazıların arka planı kırmızı oluyor onu nasıl yaptın diye, arkadaşta tam olarak nasıl olduğunu anlatmakta güçlük çekmişti. bende sitenin kaynak kodlarına küçük bir gezinti yaptıktan sonra css dosyasının  ::selection kodlarıyla yapıldığını belirtmiştim. bu gün detaylı olarak nasıl yapılacağını anlatacağım.

Bu gün başka bir arkadaşım sitesini gezerken kodların tam olarak nasıl olması gerektiğini anlatan bir yazı gördüm daha önce bilmeme rağmen tam olarak hatırlamadığımı fark ettim ve hem sizlere anlatmak, hem de arşivimde bulunması amacıyla bu konuyu açmaya karar verdim, böylece ihtiyacı olarak arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim her tema da olmasa da wordpress varsayılan olarak ilk görselde göreceğiniz mavi rengi kullanmaktadır, ve dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kullandığınız temada bunun dışında aynı kodlar kullanılmış ise öncelikle onları kaldırın yada düzenlemeyi onlar üzerinde yapın aksi taktirde çeşitli sorunlar çıkabilir.

Önce (varsayılan);

secilen-yazinin-arkaplanini-degistirme-once

Sonra;

secilen-yazinin-arkaplanini-degistirme-sonra

 

Aşağıdaki CSS kodlarını CSS dosyanızın style.css en altına eklediğiniz de sitenizdeki yazılar ile birlikte seçilen her yer istediğiniz renkte olacaktır.

[css]
::-moz-selection { background: #52504b; color: #FFF;}
::selection { background: #52504b; color: #FFF;}
a::-moz-selection { background: #52504b; color: #FFF;}
a::selection { background: #52504b; color: #FFF;}
[/css]

Ben kendi temama uygun olduğu için #52504b renk kodlarını kullandım sizde istediğiniz renk kodunu kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında

Murat Dinç

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.dincmedya.com.tr coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

7 yorum

 • Aaa çok güzel böyle birşeyin olduğunu bilmiyordum bu sayede okuyucuların dikkatini çekebileceğim sağ olun.

 • Murat Hocam, Böyle css kodlarıyla sitenin yavaş açılması gii birşey olabilirmi ?

  • En ufak bir yavaşlama dahi olmaz, bir sitede binlerce satır css var, wordpress bir site eklenti,tema ve sistem olarak en az 4-5 bin satır css ve bir çok css dosyası mevcut bu ise sadece 2 satır css kodu. yani HİÇ BİR ZARARI OLMAZ. (premiyum temaların tema panelinde özellik olarak mevcut, css html ve php ile yapıyorlar, kullanmayı bilmeyenler için iyi ama o siteyi çok daha fazla yoruyor.)

 • Yazı arkaplanı yerine ben yazımın arkasına arkaplan eklemek istiyorum resim tarzında onu nasıl yapabilirim ben ya çok büyük oluyor ya da çok küçük oluyor bir türlü sığdıramıyorum arkaplanı.

 • Bu gün tamda aradığım şeydi gerçekten arkaplan rengini değiştirme panelin fiyat listesinde kategorilerin arka plan rengini değiştirecektim çok faydalı oldu çok teşekkür ederim.

  • Mevcut sayfada çalışan bir .css uzantılı dosyaya ya da html içerisine kodları

   içerisinde eklerseniz sayfada seçilen tüm metinlerin arkaplan rengi değişmiş olur. Style dosyasına eklemenizi öneririm, mesela temanızın içindeki style.css ya da style.min.css içerisine ekleyebilirsiniz.