WordPress Gutenberg’den Klasik/Eski Editöre Geçme

W

Önceki yazımızda WordPress 5.0 ile kalıcı hale gelen Gutenberg editörünün genişliğini nasıl arttırıp azaltabileceğinizi ve dışarıdan çağrılan sitil dosyası ile Gutenberg editör sayfasını nasıl düzenleyebileceğini anlatmıştık. Bu yazımda ise Gutenberg editöründen tamamen nasıl kurtulabileceğinizi ve eski editöre nasıl geçiş yapabileceğini anlatıyoruz, üstelik eski bir WordPress sürümü yüklemenize gerek kalmayacak.

WordPress bizlere 5.0 güncellemesinden önce beta test amacı ile Gutenberg editörünü bir eklenti ile sunmuştu, dileyenler Gutenberg editörü kalıcı hale gelmeden önce bu eklentiyi kurarak Gutenberg editörünü önceden test edebiliyorlardı. Gelen 5.0 güncellemesi ile de bu durum tam tersine döndü. Şimdi ise Classic Editor eklentisini yükleyerek eski editöre geri dönmüş oluyoruz.

Şahsen biz yeniliklere açık olduğumuz için Gutenberg ile yolumuza devam etmeyi tercih ediyoruz. Bir çok yenilik ile bizlerle birlikte olan Gutenberg editöründen yinede memnun kalmadıysanız normal eklenti yükleme mantığında hareket ederek Türkçe ismi ile Klasik düzenleyici’yi aşağıdaki bağlantıdan yükleyebilir ve klasik görünüme dönüş yapabilirsiniz.

WordPress Gutenberg'den Klasik/Eski Editöre Geçme 1

Yazar hakkında

Murat Dinç

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.dincmedya.com.tr coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

11 yorum

 • Hocam tam da geçen hafta yazmıştım başka bir konunuza eski editöre nasıl geçebilirim diye. Sizde sağolun hemen hazırlamışsınız yeni editör aşırı modern ve kafam birçok yerini almadı bu nedenle anlattığınız yöntemle yeni editöre geçiş yaptım elinize emeğinize sağlık. Eski editörün gözünü seveyim…

 • WordPress’de yeni editörü kullanmak da çok zorlandım, çok fazla zaman kaybediyordum makale hazırlarken. WordPress eski Editöre geçme gereği duydum artık, çok fazla zaman kaybediyordum. Makaleniz sayesinde eski editörü kavuştum.

 • Gutenberg editörüne alışmak gerçekten wordpress’e yeni başlayan birisi için oldukça karışık. Eski editör her kullanıcıya hitap ediyordu ben yıllardır wordpress kullanmama rağmen alışamadım neyin nerde olduğunu bile bulamadım. Eski editöre ise söylediğiniz yöntemle geçtim şuan herhangi bir sorunla karşılaşmadım eski editör gibisi yok gerçekten. İnsanın içerik ekleyesi geliyor alışılmış düzeni değiştirmek zor yazı için ayrıca teşekkürler kısa ve öz bir şekilde yazmışsınız üstadım.

 • Bence Gutenberg editöre alıştıktan sonra daha kullanışlı. Ben daha kolay organize olabiliyorum, zaman geçtikçe daha çok seveceğim. :D
  Gutenberg editörüne bağlı kalmanızı tavsiye ederim, yeniliklere ayak uydurmalıyız.

 • WordPress 5.0 ile birlikte hayatımıza giren yeni editör güzel düşünülmüş ve birçok yeniliği beraberinde getiriyor olmasına rağmen halen geliştirilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Bu gelişmeler gelene kadar eski editörü kullanmaya devam edeceğim, anlatımınız için çok teşekkür ederim.

 • Çok fazla yeniilik seven birisi değilim o yüzden Gutenberg editörü sevemedim paylaşım güzel olmuş teşekkürler.

 • WordPress’in güncellemesi ile gelen yeni editörü bir çok kişi beğenmiyor ama nedense benimde çok hoşuma gitti. Fakat bir kaç eksiği var, eğer sonraki güncellemede onlarda olursa yeni editör harika olacak diye düşünüyorum. Aslında wordpress kullanan arkadaşlar eski düzene geri girmeye çalışmasa yani gutenberg ile devam etseler bence çok daha iyi olur en azından şimdiden yavaş yavaş alışmış olurlar. Çünkü bir süre sona gutenberg kullanmak mecburi hale gelecek.

 • ya cidden gutenbergte hatalar var klasik düzenleyici gibi değil bazı sorunları olmasa aslında mükemmel de bazen satır başı yerine paragrafa dönüşüyor falan sinir oluyorum resmen o yüzden klasik düzenleyici kullanmak zorunda kalıyorum.

 • Gutenberg editörünün kullanımı oldukça basit. Konunuzda da değindiğiniz gibi bloggerler için ideal. ben genelde metinlerimi offline bir kelime işlem programı ile hazırlayıp düzenledikten sonra bloguma yüklüyorum. Ama WordPress in yeni editörü ile artık online içerik eklemek oldukça hızlı ve pratik hale geldi. Yanlış kelimelerin düzeltmesi için aktif olan imla klavuzu da biraz geliştirilirse daha etkili olacaktır. aslında WordPress in amacı Gutenberg ile hiç bir şey bilmeyen insanları bile içerik girmesini sağlamak. Ben de ilk kullandığımda bu kadar basit mi diye kendime sormadan edemedim. Her yeni eskiyi aratır.

 • HOcam bende gutenberg editörü hiç sevemedim ve bunun yerine klasik editörü kullanmaya devam ediyorum. Ama ben tnymce advanced eklentisi ile yapıyordum burada tavsiye ettiğin Classic Editoru de deneyeceğim hangisi daha stabil çalışıyor bakayım belki eskiyi bırakıp bu eklnetiye geçerim.

  • Konuda bahsi geçen eklenti WordPress tarafından desteklenen ve önerilen bir eklenti. Bu eklentinin daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Diğer eklenti 3. parti bir eklenti olduğundan bu kadar stabil olmayacaktır.