WordPress Shortcode’u Yorum Alanında Çalıştırma

W

Eğer içeriklerinizde kendi yazdığınız ya da bulduğunuz bir Shortcode kullanıyorsanız bu Shortcode büyük ihtimal ile WordPress‘in yorum alanında çalışmayacaktır. Bunun nedeni ise Shortcode’ların içerik odaklı olarak tasarlanmış olması ve yorum alanı için devre dışı bırakılmış olmasıdır. Sadece sonradan eklenen Shortcode’lar için değil yüklediğiniz eklentiler ile gelen veya kullandığınız temada bulunan çeşitli Shortcode’larda genellikle (içerisinde bir yorum alanı kodu yok ise) yorum alanında çalışmayacaktır.

Wordpress 5.0 ile gelen Gutenberg yazı editörünün yarattığı imkanlar ile klasik Shortcode mantığı yerini Gutenberg editörün block ekleme özelliği alıyor. Böylelikle artık daha az bilgi sahibi olan WordPress kullanıcıları da Shortcode ile uğraşmaksızın görsel düzenleyici üzerinden işlem yapabilecek.

Shortcode’ları yorum alanınında çalıştırmak için ise bir filtre atamanız yeterli olacaktır. Aşağıda yazılı olan php kodlarını temanızın functions.php dosyasında uygun bir yere eklemeniz yeterli olacaktır.

add_filter( 'comment_text', 'do_shortcode' );

Kodları <?php ile ?> arasına eklediğinizden emin oldun. En sona ve en başa eklediğinizde <?php’den önce yada ?>’den sonra eklemiş olacağınız için kodlar çalışmayacak, hatta sitenin açılmamasına sebep olacaktır

Yazar hakkında

Murat Dinç

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.dincmedya.com.tr coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

5 yorum

  • Hocam öncelikle bu bilgilendirmeyi aldığım çok iyi oldu; ama yerleştirme kısmında bir hata yapıyorum sanırım. Bana kalırsa filtreyi yanlış yere koyuyorum fakat birkaç deneme yapmama rağmen bir sonuca varamadım. Comment text’i değiştirip kalan kısmı aynen yazıyoruz değil mi?

    • Hayır hiç bir şeyi değiştirmene gerek yok, direk kopyalayıp yapıştırman tüm Shortcode’lar için geçerli olacaktır.

  • Bu oldukça güzel yorum altına da kullanılabilecek kısa kodlar diye yazılar eklenir çok da güzel kullanıcıyı yorum yapmaya teşvik etmiş oluruz bunu hemen incelemeyi, denemeyi düşünüyorum. Mesela konu içerisinde kullandığım bold kısa kodu var yazıya arkaplan veriyor çok şık duruyor onu deneyeceğim.

  • Hocam merhaba. Uzun süredir merak ettiğim konulardan birisine cevap verdiğiniz için minnettarım. Her blog yazarının ihtiyacı olan bu shortcode’u yorumlarda çalıştırma özelliğini kullanmak için gerekli olan her şeyi sunmuşsunuz. Bir noktada problemim vardı lakin en son kısımda “’den sonra eklemiş olacağınız için kodlar çalışmayacak, hatta sitenin açılmamasına sebep olacaktır” şeklinde bilgilendirmeniz sayesinde düzelttim. Gözümden kaçmıştı. Sağolun :)