Apache “The requested operation has failed!” Hatasının Çözümü

A

Sistemime attığım bir formatın daha ardından yine “The requested operation has failed!” hatasını aldım. Bu hatayı birkaç kez daha almıştım ve sürekli yenilenen bir durum olduğu içinde arşivime eklemeyi uygun gördüm. Kısaca bahsetmek gerekir ise “The requested operation has failed!” hatasının nedeni, kurduğumuz Apache sunucusunun farklı bir program ile aynı portu kullanmasından kaynaklanıyor.

The requested operation has failed! Hatasının Nedeni

Bu hata sadece format atıldığında değil, herhangi bir zaman, yeni bir program yüklediğinizde ve bu program sisteminizde Apache Sunucusundan önce çalıştığında ortaya çıkıyor. Yani bir nevi Port çakışması. Bu çakışmanın ise ana nedenlerinden biri hemen hemen hepimizin bilgisayarında bulunan Skype’dır. Bu çakışmayı engellemek ise oldukça kolay. Hatadan kurtulmak için Skype’nin yada Apache sunucusunun varsayılan port değerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Yazının devamında Apache sunucusunun Port ayarını değiştirmeyi anlatıyorum.

The requested operation has failed! Hatasının Çözümü

Öncelikle yapmamız gereken programın kurulu olduğu gizine girmek ve ..\Apache2.2\conf\ klasörüne girmek. Bende program tam olarak “C:\Program Files (x86)\Apache Software Foundation\Apache2.2\conf” yolunda kurulu. Burada httpd.conf isminde bir dosya görüyoruz. Bende 47. satırda yer alan Listen 80 ibaresi programın kullandığı portu temsil ediyor. (Apache http server genellikle 80 portunu kullanır) 80 değerini değiştirdiğinizde ve kaydettiğinizde ise artık Apache yeni belirtiğiniz portu kullanmaya başlar ve böylelikle çakışma yaşanmaz.

Yazar hakkında

Murat Dinç

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.dincmedya.com.tr coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

Yorum ekle